Dehydrated Microbiology Media
- (352)
- (9)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (174)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (16)
- (3)
- (1)
- (10)
- (5)
- (16)
- (4)
- (248)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (70)
- (68)
- (2)
- (60)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (65)
- (1)
- (1)
- (471)
- (14)
- (34)
- (4)
- (20)
- (13)
- (528)
- (1)
- (1)
- (2)
- (72)
- (3)
- (1)
- (71)
- (73)
- (61)
- (58)
- (6)
- (14)
- (2)
- (1)
- (4)
- (63)
- (13)
- (2)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Tryptone Soya Agar EP/USP/JP/BP (Dehydrated)
Grow a wide variety of microorganisms with this general purpose medium specified in international pharmacopoeia.
| Product Type | Tryptone Soya Agar |
|---|---|
| Form | Powder |
Thermo Scientific™ Pre-supplemented Dichloran Rose-bengal Chloramphenicol (DRBC) (ISO) Agar (Dehydrated)
Isolate and enumerate yeast and molds associated with food spoilage with this pre-supplemented DRBC medium while inhibiting non target bacteria.
| Content And Storage | 10°C to 30°C |
|---|---|
| Description | Pre-supplemented Dichloran Rose-bengal Chloramphenicol (DRBC) (ISO) Agar (Dehydrated) |
| Product Type | Agar |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 5 Years |
Thermo Scientific™ Columbia CNA Agar Base (Dehydrated)
Selectively isolate gram positive cocci using Columbia CNA Agar Base.
Thermo Scientific™ Buffered Peptone Water (ISO) (Dehydrated)
Pre-enrich food samples prior to the isolation of Salmonella species with this non-selective medium while adhering to ISO 11133:2014
Thermo Scientific™ Oxoid™ Campylobacter Agar Base
Oxoid Campylobacter Agar Base isolates Campylobacter jejuni and Campylobacter coli.
Thermo Scientific™ Remel™ Demi-Fraser Broth Base
Demi-Fraser Broth Base (Dehydrated) is recommended for use in qualitative procedures for the selective isolation and cultivation of Listeria monocytogenes.
Thermo Scientific™ Schaedler Anaerobe Broth (Dehydrated)
Grow and isolate aerobic and anaerobic organisms of the intestinal tract and/or carry out MIC studies with this thioglycollate free medium.
Thermo Scientific™ Dichloran-Glycerol (DG18) Agar Base (Dehydrated)
Isolate and enumerate yeasts and molds associated with food spoilage with this selective, low water activity medium.
BD Difco™ Dehydrated Culture Media: Hektoen Enteric Agar
For selective, differential isolation of Salmonella and Shigella from other gram-negative enteric bacilli
| Content And Storage | <30°C |
|---|---|
| Product Type | Nutrient Agar |
| Form | Dehydrated |
| Formulation | Proteose Peptone 12g/L, Yeast extract 3g/L, Bile Salts No. 3 9g/L, Lactose 12g/L, Saccharose 12g/L, Salicin 2g/L, Sodium Chloride 5g/L, Sodium Thiosulfate 5g/L, Ferric Ammonium Citrate 1.5g/L, Agar 14g/L, Bromthymol blue 65mg/L, Acid Fuchsin 0.1g/L |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | AOAC, BAM, BS12, CCAM, CMPH2, COMPF, MCM9, SMD |
| For Use With (Application) | Isolation and cultivation of gram negative enteric microorganisms, especially Shigella, from a variety of clinical and nonclinical specimens |
| Media Type | Hektoen Enteric Agar |
Thermo Scientific™ Nutrient Gelatin (Dehydrated)
Differentiate microorganisms by their proteolytic effects with this this medium.
Thermo Scientific™ Tryptose Phosphate Broth (Dehydrated)
Cultivate fastidious bacteria and supplement cell culture media with this medium.
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
|---|---|
| Form | Powder |
| Certifications/Compliance | Industrial Reference: FDA. |
Thermo Scientific™ Dry-Bags™ Buffered Peptone Water (ISO)
Simplify media preparation in food laboratories with this high quality dehydrated medium in a convienient bag format; just open-fill-dispense, saving precious time in the lab.
| Content And Storage | 10°C to 30°C |
|---|---|
| Description | Dry-Bags Buffered Peptone Water (ISO) |
| Product Type | Pre-enrichment Medium |
| Color | Clear, colorless - straw |
| Quantity | 10/Pk. |
| Yield | 20L |
| Shelf Life | 2 Years |
MP Biomedicals™ CSM-URA, Powdered Media
Single dropout of Complete Supplement Mixture (CSM) of amino acids for S. cereviseae growth media
| Content And Storage | 15°C to 30°C |
|---|---|
| Product Type | Yeast Media |
| Form | Powder |
| Formulation | Adenine 10mg/L, L-Arginine HCl 50mg/L, L-Aspartic Acid 80mg/L, L-Histidine HCl 20mg/L, L-Isoleucine 50mg/L, L-Leucine 100mg/L, L-Lysine HCl 50mg/L, L-Methionine 20mg/L, L-Phenylalanine 50mg/L, L-Threonine 100mg/L, L-Tryptophan 50mg/L, L-Tyrosine 50mg/L, Uracil 0mg/L, L-Valine 140mg/L |
| Shelf Life | 4 Years |
| Certifications/Compliance | Molecular biology Certified™ |
| For Use With (Application) | For growth of Saccharomyces cerevisiae |
Thermo Scientific™ Membrane Clostridium Perfringens (m-CP) Agar Base (Dehydrated)
Rapidly isolate and presumptively identify Clostridium perfringens from water samples with this selective and chromogenic medium